1

Téma: Nováček

Ahoj,jsem uplný nováček a chtěl bych začít s tímto krásným koníčkem.Lákají mě delší výlety na vodě, jezera i na moři.Potřeboval bych rady jaky správný seakayak zvolit ke mě,měřím 185cm a váha 85kg.Dále jestli si pořídit bazarový kousek a nebo raději nový.Rád bych si chtěl vyzkoušet jízdu na seakayaku,ale u nás v okolí Opavy nic není.Budu moc rád za vaše rady a tipy co a jak.Ještě by mně zajímalo jak je to s plavením na moři zda potřebuje člověk nějaký povolení.

2

Re: Nováček

Ahoj na fóru.
Zkusím odpovědět telegraficky. Stejně si na to budeš muset udělat vlastní náhled a trochu "uzrát".
Začnu odzadu:
K plavbě po moři žádný povolení třeba není (snad vyjma Francie, ale s tamníma podmínkama nejsem úplně seznámenej). Nicméně co je třeba, jsou zkušenosti a ty můžeš buď získávat sám pomalu, a nebo od někoho zkušenějšího rychleji.
Co se týče kajaku, každý bude mít jiný názor na to, který kajak je nejlepší. Záleží na podmínkách ve kterých budeš pádlovat a co s lodí chceš konkrétně dělat (podnikat dlouhý expedice, víkendový vejlety, surfovat a nebo si hrát v rock gardens?) Obecně, radil bych koupit to nejlepší co si můžeš aktuálně dovolit a přeskočil bych stádium plastových lodí a šel rovnou do laminátu. Nejlepší by bylo vyzkoušet na začátek hodně různých typů lodí s někým zkušeným.
Pokud uvažuješ o bazarové lodi, proč ne, ale měla by být v dobrém stavu a měla by Ti sednout.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

3

Re: Nováček

Díky za radu,nebude to asi jednoduchý s těmi zkušenostmi a výběrem lodě,protože nikoho neznám od koho bych mohl čerpat dovednosti.Asi budu muset někam zajet kde pořádaj pro nezkušené nějaké lekce.A pak se budu moct od něčeho aspoň odrazit.Ještě jednou dík

4

Re: Nováček

Ahoj,
Jak už napsal Jirka, na pádlování na moři žádná specifická pravidla/povolení nejsou. Je třeba mít ale na paměti, že celá řada přímořských států (např. francie, itálie, řecko) má pravidla na to, co vše musí plavidlo ( sem spadá i kajak) splňovat, aby bylo uznáno plavbyschopné. Pokud tyto podmínky nesplňuje, tak se jedná o "rekreační plážové" plavidlo, které stejně jako třeba nafukovací matrace, může jen pár set metrů od břehu.
S výběrem seakayaku je to dost složité. Seakayaking je velice rozmanitá disciplína stejně jako třeba lyžování. Na jednom konci spektra jsou závodní běžky na upravenou magistrálu na druhém freeridy do ofpistu a někde uprostrěd skialpy, na kterých jde jakžtakž všechno. Většina sekajakářů volí onu střední cestu, kde cena, rozhoduje jak dobře nebo blbě jde to všechno zvládnout.
Takže nejdůležitější je se rohodnout, co chceš v seakayaku vlastně dělat a podle toho vybrat. Na plavby po přehradách s nějakou tou návštěvou klidného moře, stačí skoro jakékoli necky.

Michal

5

Re: Nováček

Ještě doplním, že pokud bude možnost, tak návštěva co největšího počtu různých akcí (pokud možno na moři) a vyzkoušení co největšího množství kajaků před koupí, je asi tou nejlepší cestou vpřed.

6

Re: Nováček

Spíše to vidím na návštěvy našich přehrad,a jednou do roka návštěva Chorvatska,kde se na pláži nudím a tudíž bych si dovolenou v chorvatsku zpříjemnil v kajaku.

7

Re: Nováček

magua napsal:

Spíše to vidím na návštěvy našich přehrad,a jednou do roka návštěva Chorvatska,kde se na pláži nudím a tudíž bych si dovolenou v chorvatsku zpříjemnil v kajaku.

To ti stačit nebude:-) věř mi, dlouhý lodě jsou návykový.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.