1

Téma: Pádlování grónským pádlem

Protože se mi zápěstí pořád nafukuje, jak jsem si tenhle tejden ověřil na divoký sladký vodě, začal jsem dneska trochu více pádlovat grónským pádlem.
Nicméně mám pocit, že je ve vodě poměrně nestabilní a při nižších rychlostech mi při záběru flatruje (vibruje ze strany na stranu) a o tichém loveckém záběru si taky můžu nechat jenom zdát. Při vyšší frekvenci a rychlosti pádlování už je to lepší, ale jistota kterou mám s wernerem to teda není.
Dle mého můžou být důvody následující:
Blbě jsem ho vyrobil (ale celkem přesně jsem se držel plánů, které zveřejnil VPJ na seakayakeru a úplně nešikovnej nejsem, pádlo je vyvážený a symetrický).
Blbě pádluju, což je pravděpodobný, s euroblade používám vysokej úhel a na klice i poměrně širokej úchop.
Netušíte, kde jsou možný chyby??
(Podotýkám, že článek od B. Thomassona jsem četl, viděl řadu videí a myslím si, že přesně takhle to dělám taky:-)

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

2

Re: Pádlování grónským pádlem

Máš štěstí, že jdu náhodou kolem...

Pádlo má nárok flatrovet tak dva - tři první záběry, než dostaneš loď do pohybu.
   Pak se uklidní, i když jedeš pomalu.
Pádlo nemá bejt ve vodě listem kolmo na záběr ale má mít list podraženej tak zhruba 30°  proti svislici.
   To znamená, že pokud bys mu to dovolil, mělo by snahu se potápět.
   Jestli pádluješ na vysoko nebo s nízkým držením neni důležitý.
   Samozdřejmě na vysoko je to větší námaha
Pádlo nesmí vydávat při pádlování zvuky, je to známka že přisává vzduch = špatně pádluješ
   Stránky, na kterejch je to popsáno líp než u Thomassona už bohužel neexistujou.

Až zase přijedeš do prahy, můžeš dostat školení.
Pádlo vozit nemusíš.
JK

3

Re: Pádlování grónským pádlem

K tomu jen dodám, že největší rozdíl mezi pádlováním s eurobladem a GP je v dynamice záběru. Zatímco u záběru s klasickým pádlem dochází ( nebo by aspoň mělo ) k největšímu přenosu síly v počáteční fázi záběru s GP je tomu přesně naopak. Začátek záběru je relativně pomalý a jde vlastně jen o ponoření pádla pod vodu. K hlavnímu přenosu síly dochazí až ke konci záběru. Ostatně zabrat hned na začátku s pokoseným pádlem by vedlo jen k jeho prudkému a hlubokému ponoření, to je často kompenzováno zmenšením podkosení což vede následné nestabilitě listu, kdy začne flatrovat, jak se ho voda snaží oblékat z obou stran současně.

4

Re: Pádlování grónským pádlem

Jo, myslel jsem si to. Hlasitý "žbluňk" na začátku záběru a následné flatrování je teda přenos návyků z euroblade, kdy s wernerem zabírám na začátku dynamicky (silou) záběr potom dokončím setrvačností až do úrovně kyčlí, kde začínám vytahovat pádlo a jdu přenos pro další záběr.
Klacek oproti tomu chce zřejmě spíš měkčí přístup, prodloužení záběru za kyčle a jakoby podmačknutí vody pod loď.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

5

Re: Pádlování grónským pádlem

ahoj, dlouho jsem tu nebyl a asi zase nějakou dobu nepodívám (mám nějaké osobní problémy). Každopádně Jirko, pokud by ses někdy vyskytoval poblíž ČB, rád se s tebou někde na vodě sejdu a zkusíme vymyslet, co je špatně. Další možností je Praha-Mělník, tam se pokusím být.

Používám 3 různá pádla, každé se chová jinak, ačkoli si jsou dost podobná. Osobně bych si nejprve zkusil to tvoje, abych ověřil, jestli chyba je mezi ramenem a prsty, nebo někde dál :-) Pak bych ti půjčil svá pádla, abys to vyzkoušel, třebas ti to tvoje prostě jen nesedne. Ty rozdíly v geometrii listu jsou fakt mrňavé a dopad na chování překvapivě velký.

Nejhůř se mi v tomto ohledu chová Gearlab (který zase má jiné výhody), ale většinou drobnou úpravou techniky flatrování po chvilce zmizí. Při úvodních záběrech o kterých píše Jirka, mi to taky někdy zavibruje, ale na to si zvykneš.

Nejpravděpodobnější příčinou problému, tak jak to odhaduju já, je to, že nepádluješ směrem do stran od lodi. Pádlem (skutečně podkoseným) bys měl zabírat zhruba v příďové vlně. Takže jedu pomalu = zabírám nízko a doširoka, a když jedu rychle, tak se vlna přivírá a tím pádem zabírám blíže k bokům lodi a vyšším záběrem. Těžko se mi to popisuje, ale když mi flatruje, tak trochu (fakt trošičku) horní ruku dám víc dopředu. Jako bych se záběrovým listem snažil zaháknout za hladinu. Tlak vody pak "sjíždí" po ose listu. No, tohle ti asi nevysvětlím, tak někdy na vodě?

(Nicméně - úplně první odpověď, která mě napadla, a která to nejspíš vyřeší je - pádluj. Ono se to časem poddá.)

6

Re: Pádlování grónským pádlem

Díky Vítku, ČB mám tochu z ruky, ale Praha - Mělník klapne, pádla si vyzkouším rád, měl jsem v ruce nějaké profi výrobky, Tonyho Northen Light, nějaký cedrový klacky co prodává Henry a jeden karboňák koupený přes Aliexpress z Číny a samozřejmě s každým to bylo trochu jinak. Ostatně už nějakou dobu si říkám, že by nebyl od věci uspořádát nějakej Greenland Weekend (jak o něm psala Žandula na seakayaker). Míň pečbuřtovou/popíjecí a víc výukovou akci, trochu rollování, nějaký surfing, něco gymnastiky na provazech....
Mimochodem, nevím jaké povahy jsou ty osobní problémy, ale kdybych Ti mohl z mých skromných zdrojů nějak pomoci, mejla na mě máš.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

7

Re: Pádlování grónským pádlem

Padlo jsem si koupil cca před dvěma měsíci. Líbilo se mi vždycky, ale asi půl roku mám problém s loktem a tak jsem ho koupil od Henryho - East Pole Paddles. Pádlo je naprosto skvělý a to tak, že mě ostatní pádla úplně přestaly zajímat. Pádlování chce cvik, ale potom se vám odmění. Úplně jsem se do něj zamiloval smile