8

Re: Karbon/kevlar nebo sklo?!

petr magee major napsal:

hand layup nebo infuze carbon nebo sklo to je uplne jedno ale je nelogicke vzit high tec material a u nej pouzit stejnou metodu jako na vyrobu van do koupelny.
pokud delas rucni laminac tak nedosahnes tak dobreho pomeru tkaniny a priskirice i kdyz predpokladam ze nekdo sikovnej se dovede dostat relativne blizko kazdopadne vakuovanim ziskas vylisek ktery je lepe skompresovany  cca 10 tun na metr ctverecni zalezi na barometrickem tlaku a nadmorske vysce dale se daji  diky vakuovani odlisovat vyrobky ktere rucne neodlaminujes (ostre hrany a slozite tvary.)
dalsi vyhoda je zese nfuzi daji stavet velike dily relativne bez stresu.ja stavim kajaky infusi a rozhodne by jsem to nedelal jinak i kdyz je to mnohem drazsi slozitejsi a casove narocnejsi ,.jenom spotrebni material na infusi mne stoji nekolik tisic na jednu lod a to je bohuzel vsecko na jedno pouziti a pak se to vyhodi ale myslim ze je to nejlepsi zpusob kajak je pak pevny,. zadny extra epoxid ktery dela jen lod tezsi a krehci .

čau Petře,
co píšeš, tomu neni co vytknout, určitě máš svuj osvědčený postup a systém, který dobře funguje, jako každej výrobce.
Jen by mi přišlo (zdánlivě) podobně nelogické vzít obyčejné sklo (nebo diolen) a u něj použít high tec infuzní technologii laminace.
Myslim, že obě metody mají svý specifika a svý úskalí a dobrý výsledek záleží spíš na tom, jak kdo dokáže tu či onu metodu zvládnout a vyladit k dokonalosti.
U lodí používám různý metody laminace, ale hand layup mám zvlášť oblíbenou pro svou "jednoduchost" a "řemeslnost", s minimálním odpadem a minimálním vyhozeným pomocným materiálem.