1

Téma: Shearwater Double

Začal som stavať tento dvojkajak Shearwater , pred časom. Dnes som dokončil laminovanie trupu. Na trup som použil 4 mm okume preglejku. Palubu som laminoval z vnútra 200 g KordCarbon industry, zvonku  163 g + 110 g aeroglas. Trup znútra Aramid 173 g satén + 200g Kordcarbon + 110 g aeroglas, zvonku Aramid 173 g + aeroglas 163 + 110 g. Epoxid na laminovanie Havel 145, niečo málo cez 10 kg, tužidlo Havel 146 a 147, na lepenie vyše kila klasickej 1200. Palubu som na dvoch miestach vystužil,  navyše projektu o dve rebierka zo 4 mm preglejky ktoré som prelaminoval. Trup som z vnútra laminoval z pol metrových kusov tak, že som ich navzájom prekladal, takže vznikli "rebrá" a preložené sú aj na kíle. V projekte som zmenil umiestnenie prepážok, takže som zvečšil priestor pre bagáž.  Ešte som zmenil otvor do stredného priestoru medzi pádlermi, zvečšil som ho a umiestnil inde. Teraz ma čakajú límce, prelepenie z vnútra, olaminovanie  a vsadenie prepažok a dokončovačky.
Vzhľad povrchu, preglejky nezodpovedá mojim predstavám, aj keď ľudia veci neznalí hýkajú od nadšenia nad tou krásou a tak väčšinu kajaku budem farbiť. Celý trup zo spodu, asi na bielo, možno zeleno  a palubu na bielo  v časti kokpitov, zostatok priznám drevo a tam chcem laminát nalakovať 2x Le Tonkinois.
Projekt má dosť sklamal, nazval by som ho hipisácky. Navyše je mimoriadne prácny, množstvo rezania, samozrejme aj prekreslovania, jednotlivé styčné plochy sú pribrusované po uhlom, teda snaha o mimoriadnu presnosť ktorá sa nedá dosiahnuť, čo malo za následok ešte zvýšenie pracnosti a žiaľ zhoršenie vizuálnej kvality. Dúfam že výsledok bude stáť za to, hlavne úžitkovými vlastnosťami.

2

Re: Shearwater Double

laminovanie

3

Re: Shearwater Double

dostať z telefonu fotku sem do príspevku je  /zatial/ nad moje sily.

4

Re: Shearwater Double

laminovanie trupu znútra, kevlar, carbon, sklo.

5

Re: Shearwater Double

ešte raz

6

Re: Shearwater Double

http://seakayakforum.cz/img/m/3/t/p1bic9n86o1dql98gt1j14rroln3.pnghttp://seakayakforum.cz/img/m/3/t/p1bic9pm5q13pf1hiq448rrf1opm8.png

7

Re: Shearwater Double

Dvojkajak som úspešne dokončil koncom roku 2017, ďalší rok z jara som doladil detaily a v lete sme s ním šli na dovolenku. Pretože moja manželka tomu dielu moc neverila, tak sme nešli na Dunaj ako chodíme obvykle, ale na Mošonský Dunaj, kludné dlhé rameno obťekajúce celú ramennú sústavu Dunaja na Maďarskej strane. Rebrá som v ňom poposúval, aby boli komory čo največšie, sú fakt grandiózne, ale keď sme sa naloďovali, tak skoro polovica vecí sa nezmestila a musela speť do auta. Podstatné bolo že všetko potrebné sa zmestilo. Je to neuveritelne rýchla loď, boli sme nadšený. Po dovolenke som dorobil ďalšie úpravy, zdvihol som vyššie sedačku, spravil som vysokú opierku a podobné drobnosti. V roku 2019 sme si trúfli aj na velký Dunaj, manželka získala dôveru v môj výtvor a tiež sa jej lúbilo jak sme rýchli, teda ona si spravila pohodlíčko a ja som dokázal bez problémov sám držať tempo s ostatnými, proste dĺžka jede. Trochu som si prispôsobil tábornícku výbavu, kúpil som nové karimatky, spacáky, stoličky a pod, dokonca sa mi zmestil aj malý stolík. Tak sme si dovolenku ešte raz zopákli a dali sme znovu Mošonský Dunaj. Na týždeň sa do kayaku zbalíme teraz v pohode. Stavba bola dosť pracná, ale v podstate sa oplatila, je to pohodlná a rýchla turistická loď. Jediná nevýhoda je tá kolmá rychlá špica, pri pristávaní ryje do brehu a aj kevlar sa pomerne rýchlo derie, takže ju budem musieť nejako okovať a samozrejme drobné úpravy sú tiež v pláne, napr. držiak na pivo. Ahoj