22 Naposledy upravil: Štěpán (1.10.2014 08:36:30)

Re: Prijon Proteus

poky66 napsal:

Štěpáne ať je to jak chce, tak musím říct, že tu loď mám fakt rád. V pár kajacích jsem už taky seděl a pádloval, ale ergonomie a jízdní vlastnosti této lodě jsou prostě vynikající. Pro začátek jsem nemohl mít šťastnější ruku a váha 20 kilo mi ve srovnání s konkurencí nepřipadá vůbec špatná. Ano pokud bych to koupil za 68 tyček, asi by mě to malinko rozhodilo, ale takhle jsem spokojenej. Po zádi skákat asi nebudu .. ;-)

PS: rozhodně bych z této lodě trošku vycházel při stavbě svého nového kajaku.

Jasně, i skleněná loď s pohledovým aramidem samozřejmě nemusí být špatná. Ale věř tomu, že rozdíl v kvalitnějším tvrdším materiálu bys na vodě cítil.
Kdybych si měl vybrat mezi těžší a lehčí lodí, taky bych raději volil lehčí a pružnější než těžší a tvrdší. Ale ještě lepší kombinace je lehká, tvrdá a pevná loď, čehož se pokusíme dosáhnout v hojné míře u toho tvého nového projektu smile

23

Re: Prijon Proteus

Tony napsal:

Tento objev se da snadno zveřejnit na mezinárodních fórech a myslím si, že by Prijon si to nepřál. Doufám, že Štěpán vychází ze skutečné skladby a představě, kterou nám sdělil. Vy jste tu loď rozřezávali na všech místech nebo vycházíte z jedné malé sondy na kýlu?

Loď jsme samozřejmě nerozřezali smile , vycházím z toho co lze rozeznat okem, hmatem a myslí na základě letité praxe z výroby kompozitových lodí.

24

Re: Prijon Proteus

V tomhle bych Štěpánovi věřil. Navíc je ten materiál i pohledově jinej. Srovnávali jsme to na sluníčku třeba  mým kevlarovým pádlem a rozdíl je jasně patrný.

25 Naposledy upravil: poky66 (2.10.2014 13:03:44)

Re: Prijon Proteus

Tak jsem se dočkal odpovědi. Asi nebudeš takový odborník Štěpáne ;-). Alespoň legenda pádlování pan Toni Prijon osobně si to myslí >>

Dear Mr. Pokorny,
thanks for the photo.
I do not know,  what expert do you have , but I can assure that we work with carbon Kevlar fibre and not with diolen aramid.
As you can see at the bottom, the outside is a combination with carbon ( black ) and aramid ( brown).
We use that combination for more than 30 years, the carbon is for the stiffness and the aramid for the impactstrength.
We also use glassfibre for the middle layer, we do that for over 30 years and we also use a foam for the sandwichconstruktion.
Everything what is written in the catalog you find in the boat, we are no Chinese manufacturers.

Yours sincerely



Toni Prijon   
PRIJON Herstellung und Vertrieb von Sportgeräten GmbH     
Innlände 6, D - 83022 Rosenheim
Tel.: 08031/3037-0
FAX: 08031/3037-99
Handelsregister Traunstein HRB-Nr. 2927
Geschäftsführer: Anton Prijon
www.prijon.com

http://blog.prijon.com/wp-content/uploads/2014/02/Toni_Titelbild.jpg

26 Naposledy upravil: Štěpán (2.10.2014 16:08:12)

Re: Prijon Proteus

To je zajímavá reakce smile
Tak aspoň že přiznal ty vnitřní vrstvy že jsou fiberglass a ten "karbon"-aramid je pouze v pohledovce. Škoda že tuto zajímavou informaci neuvádí také v popisu zmíněné materiálové verze v produktovém katalogu.
Sendvič asi řešit nemusíme, ten v katalogu také neuvádí, takže nelze očekávat, že ho tam automaticky dají, a jestli tam je nějaká  tenká vrstva epoxy pěny, tak to zjevně moc nefunguje.
Ani by mě nenapadlo ten "karbon" nějak zkoumat, kdybych nebrousil tu záď. Rozbroušený diolen se chová podobně jako aramid, tvoří odolné, na sucho těžko zabrousitelné žmolky, jsou to v podstatě houževnaté polyesterové nitě, které se dají zabrousit do hladka pouze jemným vodním smirkem. Oproti tomu karbon se velmi snadno brousí do hladka i hrubě a nasucho, podobně jako fiberglass. Pracuju často s diolenem i s karbonem a rozdíl dokážu rozeznat opravdu bezpečně.
Napadá mě ale taky ještě jedna možnost, jestli ta loď byla opravdu vyrobaná v Prijonu? Furt se zdráhám uvěřit tomu, že by si to Prijon lajsnul.

(Jen podotýkám, že Kevlar je pouze obchodní název pro aramid, jinak je to totéž)

27

Re: Prijon Proteus

Štěpáne, jak poznáš, že tam není sendvič?
Jinak Prijon kdysi dělali i Severních Čechách..

28 Naposledy upravil: Štěpán (2.10.2014 20:51:49)

Re: Prijon Proteus

Tony napsal:

Štěpáne, jak poznáš, že tam není sendvič?
Jinak Prijon kdysi dělali i Severních Čechách..

Hlavním indikátorem kvalitního sendvičového jádra je samozřejmě výsledná tvrdost kompozitu. Taková loď perfektně drží tvar, nehne se, na poklepání "zvoní" a nedá se nikde lokálně promáčnout a propružit, pouze ve větší ploše může být patrný minimální souvislý průhyb. Celková tloušťka stěny je min 5 mm a víc, aby vůbec mohl vzniknout ten pevnostní "sendvičový efekt".
Druhů a typů sendvičových materiálů je samozřejmě mnoho.
U toho Proteusu jde paluba i dno poměrně snadno lokálně promáčknout a propružit, tloušťka stěny je evidentně tenčí a proti světlu je stěna dost "průsvitná". Na poklep i vizuálně se tam jeví samotné vnitřní fiberglass vrstvy bez jádra. Sendvič tam buď není vůbec, nebo je z čirého průsvitného materiálu (nátěru z epoxy pěny), ale v naprosto nedostatečné tloušťce, která vůbec nevytváří kýžený pevnostní sendvičový efekt.

Ovšem, jestli se ten kajak vyráběl někde v Severních Čechách, to by mohlo lecos vysvětlovat smile ,   třeba Toni Prijon nemusí mít ani ponětí o tom, co tam vlastně při výrobě kdo nacpal... smile