1

Téma: Dunaj

Ahoj,
nemáte někdo zkušenosti s touhle řekou? Nevíte o nějakých použitelných mapách nebo průvodci?
Láká mě putování z ČR po vodě do Dunaje a po Dunaji do delty a k pobřeží Černého moře. Nehledám nějaký sportovní zážitek. Spíš chcu prostě být nějakou dobu sám se sebou a trochu si uspořádat myšlenky a vypadnout z té největší civilizace. Pokud vás napadá nějaká jiná vhodná destinace, tak se klidně taky nechám inspirovat :-)
Taky by mě zajímalo, jaký kajak byste mi na tohle doporučili? Jsem malý a lehký (170cm a 60kg). Na kajaku jezdívám občas divokou vodu, ale nemám zkušenosti s mořskýma kajakama. Do budoucna by mě lákalo občas i vyrazit na moře, ale už to asi nebude nic velkého, ale spíš třeba tak týden někde u moře v rámci dovolené. Ale kdo ví. Zatím je všechno spíš takový prvotní nápad. Díky moc.

2

Re: Dunaj

Nemám tucha a kvůli tomuhle sjetí, si tenkajak taky pořizuju, kdybys chtěl parťáka, tak jsem in :-)

3

Re: Dunaj

Houbo, pošli mi přes PM mejla, mám mapy Dunaje a snad i nějakého vůdčíka. Doporučuju prohlédnout kayakaroundeurope.com a když napíšeš do gůglu kajakem po Dunaji, taky na tebe lecos vypadne...

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

4

Re: Dunaj

http://seakayakforum.cz/post/1203/#p1203

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

5

Re: Dunaj

Díky moc. Článek jsem už před časem četl. Taky jsem koukal, že se dělají nějaké hromadné sjezdy TID (Tour International Danubien), což asi spoustu věcí usnadňuje, ale zase je z toho tak trochu taková Vltava a hlavně tím člověk přichází o svobodu, takže jsem to zavrhnul. Našel jsem několik průvodců, ale jsou v němčině, kterou téměř neumím a nevím, jestli by mi to nějak pomohlo. kayakaroundeurope.com jsem shodou okolností našel zrovna dneska pár hodin před tím, než jsem si to tady přečetl :-)
Parťáka bych bral jedině někoho, koho už dobře znám a vím, že mi fakt sedí.

6

Re: Dunaj

Na Dunaji mapu moc nepotrebuješ, v podstate stačí autoatlas. Ale ak, tak na www.jachting.info je k stiahnutiu mapa ktorú používajú lodníci, treba ju tlačiť na formát A5 obojstranne, zataviť do fólie a zošiť, dvojstrana potom zaberá tuším 10 km.  Do kajaku je podla mňa zbytočne podrobná. Ja som túto plavbu do Dunajskej Delty zo Slovenska absolvoval podla cyklistickej mapy, bola to sada tuším siedmych máp, klasická turistická skladačka, kilometráž rieky bola po 5 km, čo mi stačilo. Chýbal úplný záver, myslím že to bolo od Tulčea do Delty. Dnes je technika ovšem o kus ďalej a za cca 20 eur dostaneš do telefonu kompletnú mapu celej Európy vrátane riek od Navionics, Dunaj je tam samozrejme tiež. Ideálny telefón je vodotesný SONY xperia Z3 /5/.  Táboriť sa dá po celej ceste z SK bez problémov zo strany úradov, v Srbsku je cez prázdniny pri rieke husto, problém je v mestečku Golubac, trávnik a niečo ako kemp patrí petrolejárskym magnátom, treba poprosiť o povolenie. Nesmie sa táboriť v ústi rieky do mora pri majáku, je to vojenská zóna, treba odpádlovať trochu do prava, tam sa dá hocikde, v ústi ramena Sv. George /Svintu Džordžu/ je kemp, zaludnená pláž, v mestečku sa dá nakúpiť, pozor, pri mori je rezervácia Sakalin, zákaz táborenia a tuším aj vstupu, V mori sú rozsiahle pieskové plytčiny, je to zážitok. Najlepšie reštaurácie na vode a pri vode sú v Srbsku, to si netreba nechať ujsť. Na deltu je dobré si nechať cca 10 dní.
Dunaj sa dá splavovať tuším z Donaueshingenu, ale je tam problém s rezerváciami s celoročným zákazom vstupu /tak sme pochopili tú Nemčinu/, tak sme sa plavili z Ulmu. Skoro celé je to tam v Nemecku o priehradách, krajinársky mimoriadne pekný je len úsek asi 10 km pred Kelhaimom. Pod Kelhaimom to už trochu tečie, ale v Rakúsku je tiež dosť priehrad a keď je protivietor, tak je to zážitok.   Všade pri Dunaji sú mimoriadne ochotní, ústretoví až priatelskí ludia, vrátane Nemecka a Rakúska.
Túto cestu absolvovali pred druhou svetovou Nemci na kleproch, /skladací kajak s pogumeného textilu/ a dopádlovali až na Sumatru /alebo tam niekam/.

7

Re: Dunaj

Ahoj letos jsem absolvoval super 70km po Dunaji z BLAVY do Sapu. Dunajské meandry, nádherná tras s noční plavbou přes BLAVU. Zde je trasa z GPS, možno exportovat do GPS:

https://www.google.cz/maps/@47.9798596, … 2ILo?hl=cs

Zde je video záznam z akce:

https://www.youtube.com/watch?v=QdWaD2Sb72Y

Rozhodně doporučuji, úžasná příroda a klid bez lidí.