1

Téma: Plány na stavbu lodí - použitelnost pro výrobu s CNC

Zdravím, se stavbou lodí nemám zkušenosti, ale dostal jsem chuť si něco vyzkoušet postavit. Naopak zkušenosti mám s CNC obráběním a k dispozici mám i dílnu s velkou CNC frézkou. To bych rád využil. Hledám tedy plány na něco jednoduchého, na vlastní návrh si netroufám. Jako dobrá metoda pro začátek mi připadá Stitch and glue, tak s tím bych chtěl začít. Na internetu je nabízeno mnoho plánů, ale nemám představu, co vlastně za ty peníze dostanu. Nechci kupovat plány s tím, že dostanu nějaké papírové plány určené k ručnímu vyřezávání, abych je pak musel pracně digitalizovat a převádět do podoby umožňující vyřezat jednotlivé díly na CNC.  Jsou některé plány i v podobě vhodné pro moje použití? Tedy, jestli od někoho při koupi plánů dostanu i nějaké DXF/DWG, nebo PDF ze kterého by se ta vektorová geometrie dala získat, nebo nějaký jiný velktorový, případně 2D/3D CAD formát.

Jako alternativní cesta by bylo vyfrézování 3D modelu (což není problém), ale tam by otázka byla podobná. Od koho dostanu 3D model v nějakém CAD formátu, nebo alespoň sady 2D profilů ve vhodném formátu. Překreslování z papíru bych se v každém případě rád vyhnul.

2

Re: Plány na stavbu lodí - použitelnost pro výrobu s CNC

Dotaz už není aktuální. Nikdo neodpovídal, tak jsem se rozhodl, že to vyřeším tvorbou vlastního programu, který mi ze zadaných křivek udělá 3D model a z toho pak 2D a 3D data pro CNC obrábění. Zdá se, že to bude fungovat. Pokud zůstane trochu sil, tak k tomu dodělám i něco pro další výpočty a pro porovnávání více variant designů, jen se musím prokousat tou matematikou spojenou s trupy lodí.
Překreslovat tvary jednotlivých dílů z papírových plánů na překližku, to by byl návrat do pravěku.
Časem přidám nějaké obrázky z projektu, kdyby náhodou někdo omylem procitl ze zimního spánku :-)

3

Re: Plány na stavbu lodí - použitelnost pro výrobu s CNC

QNX napsal:

Dotaz už není aktuální. Nikdo neodpovídal, tak jsem se rozhodl, že to vyřeším tvorbou vlastního programu, který mi ze zadaných křivek udělá 3D model a z toho pak 2D a 3D data pro CNC obrábění. Zdá se, že to bude fungovat. Pokud zůstane trochu sil, tak k tomu dodělám i něco pro další výpočty a pro porovnávání více variant designů, jen se musím prokousat tou matematikou spojenou s trupy lodí.
Překreslovat tvary jednotlivých dílů z papírových plánů na překližku, to by byl návrat do pravěku.
Časem přidám nějaké obrázky z projektu, kdyby náhodou někdo omylem procitl ze zimního spánku :-)

No a jak to dopadlo? Už je kajak hotovej? Máme tě čekat na srazu dřevolodních stavitelů?