36

Re: Dřevěné GP

Jirka Vlčí Dech napsal:

Eskymáky nezajímala asi jenom rychlost pádlování, všechno bylo podřízeno jedinému cíli - úspěšný lov na moři. Tj, pádlo mělo v průřezu tvar čočky nejen kvůli lepšímu obtékání, ale hlavně, když nejsou turbulence, záběr je tichý a nevyplaší tuleně, ryby a jiná lovná zvířata.

Já ani netvrdím, že se zajímám jenom o rychlost. Ale až budu lovit tuleně, tak se zamyslím nad novým modelem GP.

37

Re: Dřevěné GP

Já jsem to pochopil tak, že příliš ploché GP se přestává chovat, tak jak má a začíná být méně efektivní. Samozřejmě předpokladem je správná technika pádlovaní.

38

Re: Dřevěné GP

Michal napsal:

Já jsem to pochopil tak, že příliš ploché GP se přestává chovat, tak jak má a začíná být méně efektivní. Samozřejmě předpokladem je správná technika pádlovaní.

S NLP jsem napadloval hodne a tak jsem porovnaval vysledek. Padlo #1 ma vetsi odpor ale je to tak jak rikas (ohledne techniky). Porad ale zustava podobny pocit z padlovani a v jinych smerech chova se stejne. Padlo pri zaberu je velmi tiche (nemeril jsem to pod vodou z hlediska zivocichu:). Tesim se na padlo #2 a na porovnani rozdilu. Rozhodne me bavi padla delat a zkouset...nikdy bych se nespokojil jen s jednim padlem a proto me to bavi. Je to velmi zajimavy - jak vyrabet tak i nasledne padlovani.

39

Re: Dřevěné GP

Vlčí Dech - přesně to je vono! Taky si myslím, že jim šlo hlavně o tichost! Pokud jde o výkonnostní pádlování, je asi lepší zajít k Aleutům. Ti tam měli takový ten hřbet. Nám pádlo taky vychází spíše plošší.

Štěpáne, špatně jsem tě pochopil, omlouvám se. Já jsem měl za to, že navrhuješ na povrch pádla nanést jen epoxid. To mi přišlo divné. Jestli klasicky laminuješ (tedy epoxid plus tkanina), pak naprosto souhlasím. Zrovna cedr si o to říká! Máš to exkluzivní, kam se hrabeme.

40

Re: Dřevěné GP

Michal napsal:

Ahoj, měl jsem za to, že existují dobré důvody, proč by GP nemělo být příliš ploché. Pokud si to dobře pamatuju z toho, co vysvětlují Cherri a Turner, tak jde hlavně o to jak je pádlo obtékáno vodou při záběru. Jeho dynamika se dost liší od záběru klasikou.

Michale, měl jsi na myslí toto provedení?
http://tony.seakayakforum.cz/wp-content/uploads/20140116_205829-e1389912931549.jpg

Dnes jsem dodělal druhé pádlo a tento krat bez ramen:
http://tony.seakayakforum.cz/paddle-2-day-2-finished/

41

Re: Dřevěné GP

VPJ napsal:


Štěpáne, špatně jsem tě pochopil, omlouvám se. Já jsem měl za to, že navrhuješ na povrch pádla nanést jen epoxid. To mi přišlo divné. Jestli klasicky laminuješ (tedy epoxid plus tkanina), pak naprosto souhlasím. Zrovna cedr si o to říká! Máš to exkluzivní, kam se hrabeme.

Antonius Carbonius napsal:

Myslím si, že i to dřevo co jsem koupil (co si myslím, že je suché), může s časem pracovat, ale možná bude pracovat jen kvůli tomu, že se bude namáčet. Jestli to zalaminuji, jako to děláš ty, tak vlastně ta vlhkost se tam nedostane. V tomto případě je zásadní mít sto procent suchý materiál.

Epoxyd (případně laminát či kompozit) a dřevo rozhodně jde dohromady, to je zaručený, jistě to potvrdí mnoho výrobců, ale jak už zmínil Jirka, není dřevo jako dřevo a není epoxyd jako epoxyd.
V případě toho smrku spatřuju jednu z jeho výhod v tom, že z měkých dřevin má poměrně tvrdý povrch (trochu tvrdší než cedr). Stále ale není sám o sobě otěruvzdorný. Proto bych osobně na smrk použil bez obav i samotný epoxy zátěr bez skelné tkaniny, dával bych ale dvě vrstvy. První vrstvu z laminační pryskyřice s velmi nízkou viskozitou, tak aby se co nejhlouběji vpila do pórů povrchu a zpevnila ho. Po zaschnutí druhý nátěr ochranné vrstvy vysoce viskozního top coatu, který zaručí maximální otěruvzdornost a v podstatě následné mnohaleté bezúdržbové používání pádla.
Výhodou přidání té skelné tkaniny je výraznější zpevnění a zlepšení mechanických vlastností. Taky záleží na tom jak těžké a pevné je samotné dřevo, aby výsledný poměr váhy a výkonu pádla zůstal optimální.

42

Re: Dřevěné GP

Antonius Carbonius napsal:

Dnes jsem dodělal druhé pádlo a tento krat bez ramen:
http://tony.seakayakforum.cz/paddle-2-day-2-finished/

No to už vypadá nadějněji . Taky bych se přimlouval pro zanechání decentní ovality listu, kvůli lepší dynamice a vyváženosti pádla.