43

Re: Dřevěné GP

Antonius Carbonius napsal:

[
Dnes jsem dodělal druhé pádlo...

Jedna věc se mi na tom pádlu nějak nezdá.
Tvar listů, zkosení a zaoblení vypadají ok, to myslím bude fungovat dost dobře, ale zdá se mi podle fotky (možná to trochu zkresluje), že jsi v žerďové části pádla nechal dost brutální ovalitu, která je ale otočená oproti ergonomii úchopu o 90 stupňů. Tohodle úchopu bych se asi bál. Nebylo by vhodnější vybrousit tu ovalitu žerdi spíš do kolma k listu nebo ještě lépe do klasické symetrické kulatiny, kvůli ideální dynamice?

44

Re: Dřevěné GP

Štěpán napsal:
Antonius Carbonius napsal:

[
Dnes jsem dodělal druhé pádlo...

Jedna věc se mi na tom pádlu nějak nezdá.
Tvar listů, zkosení a zaoblení vypadají ok, to myslím bude fungovat dost dobře, ale zdá se mi podle fotky (možná to trochu zkresluje), že jsi v žerďové části pádla nechal dost brutální ovalitu, která je ale otočená oproti ergonomii úchopu o 90 stupňů. Tohodle úchopu bych se asi bál. Nebylo by vhodnější vybrousit tu ovalitu žerdi spíš do kolma k listu nebo ještě lépe do klasické symetrické kulatiny, kvůli ideální dynamice?

Pádlo #1 jsem ztenčil a dnes jsem to zkoušel na vodě - brutální spokojenost! Sice jsem přehnal a pádlo je moc křehké ale pádluje se s tím fakt dobře. Byl jsem překvapený, že se mi nezlomilo a tak přemýšlím jestli to neudělám přesně tak, jak jsi to prezentoval na fotkách, s epoxy a tkaninou.Myslím si, že kdybych chtěl udělat lehké pádlo s ovalitou tak nikdy by nemělo kolem 700gr - jediné z karbonu.
Pádlo #1 váží ve finále jen 721gr a mé karbonové 878gr. Nevím jak to má fungovat s tou dynamikou ale vím jak to funguje při pádlování. Občas při pádlování držím pádlo jen dvěma prsty a úchop dlaně není vůbec důležitý. Je to hodně osobní záležitost(při úchopu, který navrhuješ měl bych problém s tím, že by mi žerď tlačila na prsty). Používám celkem 5-6 různých úchopu(kombinace držení pádla, co se mi podařilo spočítat) a zatím s ovalitou nemám problém.

Štěpáne, myslím si, že ta ovalita, o které mluvíš se týká pádla s "ramenem". U GP bez "ramen" (#2 mé výroby) je non shoulder tudiž ovalita tam není. Viděl jsem i GP s ramenem i bez opačné ovality (zkus vygguglovat). Nejvíce úsilí přikládám na vnitřní stranu pádla a proto je důležité mít dobrou tlačnou plochu (nebo opačný zátah prsty k sobě). Při úchopu držím prsty spíše volně. Je to vše jen o technice a právě jinak než u klasického pádla. Když jsem pádloval s Rábem, měnil jsem šířku úchopu a uvolnění pěstí ale u GP ta variabilita úchopu je trochu větší (z mé zkušenosti).

Těch druhu GP je hodně a každý si může své pádlo přizpůsobit na základě svých požadavků.
U padla #2 mám celkový průměr žerdě trochu větší (zkouším...mám velké ruce a hlavně zkouším odlehčit tlak na zápěstí - viz foto úchopu kde stabiliziji zápěstí maličkém). Kdyby ovalita byla o 90 stupňů opačně tak by palec neměl dostatečnou plochu na tlačeni - hlavně kvůli přechodu oválu.
Těch druhu GP je hodně a každý si může své pádlo přizpůsobit na základě svých požadavků.

Mužů se Tebe zeptat, jaký typ epoxy a trakiny mám koupit a jaký je přesný postup aplikace?
Nemáš problém při obřezávani v místě spojení?

http://tony.seakayakforum.cz/wp-content/uploads/20140118_011429-e1390004497293.jpg

45

Re: Dřevěné GP

Antonius Carbonius napsal:

Pádlo #1 váží ve finále jen 721gr a mé karbonové 878gr. Nevím jak to má fungovat s tou dynamikou ale vím jak to funguje při pádlování. Občas při pádlování držím pádlo jen dvěma prsty a úchop dlaně není vůbec důležitý...

Mužů se Tebe zeptat, jaký typ epoxy a trakiny mám koupit a jaký je přesný postup aplikace?
Nemáš problém při obřezávani v místě spojení?

Ta váha je docela slušná, jestli to ale neni moc zeslabený a snese to i větší zátěž.

Ten variabilní úchop palcem se mi ale fakt zdá dost neobvyklej, ale když ti to vyhovuje tak proč ne. Můj styl pádlování taky asi není úplně učebnicovej, ale zrovna úchop mi vyhovuje spíš ten klasickej, ze kterýho vycházím jako ze standardu.

Co se týče toho epoxydu (a zejména tužidla), tak jestli to chceš dělat někde doma, jak jsem pochopil, a ne v odvětratelný dílně, tak bych ti rozhodně doporučil nějakej "high biocontent Eco Epoxy system" s minimalizovanými škodlivými výpary, třeba od Entropy resins http://shop.entropyresins.eu/super-sap- … esins.html , ten je dobrej, ale u nás ho neseženeš (myslím, že nejbližší sklad maj někde ve Slovinsku nebo v Itálii).
Tkanina stačí nějaká obyč modelářská laminovací, gramáž cca 110 - 170  g/m2 (podle toho jak hodně to potřebuješ zesílit).
Tu seženeš i v malém množství v nejbližších modelařských potřebách. Tam koupíš i standard (not so eco smile laminovací epoxyd třeba od české firmy 5M, ten je taky spolehlivej a tuhne i při pokojový teplotě. Ale s tím už dělej fakt radši v nějaký dílně.
Aplikační postup je poměrně snadnej (viz videa) a s oříznutím není problém, stačí ostrý řezák.

46

Re: Dřevěné GP

Tady: http://www.blackdogkayaks.com/anduril.html je zajímavej postup. Chlápek tam na starý pádlo nasune "hadici" z karbonový tkaniny, doladí tvar a prosytí pryskyřicí a poměrně primitivním způsobem vakuuje. Možná by to byla cesta jak zesílit horší dřeva, ev. udělat vnitřní pádlo balzový a na to natáhnout dvě  vrstvy uhlíku.

If you want the ultimate, you've got to be willing to pay the ultimate price.

47

Re: Dřevěné GP

My jsme s ovalitou na tom tak, jak navrhuje  Štěpán - žerď máme 28 x 32mm. Širší rozměr je kolmý na osu listu. V době, kdy jsme většinu pádla dělali z jednoho kusu, jsme po vyříznutí tvaru pádla na žerď nalepili na obě strany laťky (to znamená, že ve finále bylo pádlo ze tří kusů).

Zajímavé, že jsem s Andersem, který mě to učil, nedávno řešil problematiku dělení pádla. Navrhoval jsem mu, ať udělá žerď uprostřed kulatou, ale jemu se to nelíbilo (esteticky). Na čínském pádle to tak je a nevypadá to nijak špatně. Tak nevím. A ani nevím, jestli bych poznal, kdybych dostal do ruky pádlo kulaté až k úchopu :-)

48

Re: Dřevěné GP

Dodatek k ovalitě: mám jí i na non-shoulder pádlech.

49

Re: Dřevěné GP

Hmm..mám ovalitu ale malou. Doufám, že se to pozná na této fotce
Zatím to sedí. Ovalita není velká ale průměr je (kvůli mému většímu chapadlu smilehttp://fastimages.eu/images/2014012216.jpg