1

Téma: Baťův kanál

16. 27.7.-30.7.2017 Baťův kanál, tam a zpátky
Otrokovice-Skalica 52,6km, celkem 105,2km
Čtvrtek ráno, no ráno v 10.40h.!,  odjezd z přístaviště Otrokovice, po řece dolů. Řeka teče neznatelně. Poprchalo, pod mrakem, ideální pádlování v krátkém rukávu. První komora Spytihněv 8,6km vpravo do kanálu. Původní polní mosty a podjezdy pro tahající traktory Baťovských van s lignitem, vše původní, vysvahování břehů již nové, vzor panely EU. Projíždím PK Babice, PK Huštěnovice a  KP Staré Město. Ta Vás vyplivne na řeku Moravu. Spodní vrata téhle komory činí dojem, že je realizovala v předstihu už Marie Terezie. Řeka trochu teče, ale nepřístupné víc jak 1m vysoké břehy zpevněné velkými lomovými kameny, neumožňují vyskočení na břeh. Míjím přítok Olšavy vlevo před Kostelany nad Moravou a dál putuji do PK Kunovský les a PK Nedakonice, PK Uherský Ostroh. Řeka se loudá asi 1,3km/hod.  Ujel jsem 32km, končím v 19hod. neboť jsem se „kochal“. Spím na pravém břehu, před zástavbou města Veselí nad Moravou. Dost dlouhé hledání, kde šlo vylézt na opuštěném rybářském postu. Velmi obtížně! Seakajak zůstal přivázaný dole na řece, 3-mi kurty, stavím stan, vařím a spím. Malinko a krátce poprchá.
V pátek ráno zápasí sluníčko s mraky, tak půl na půl, očekávám velice příjemnou plavbu . Po vyspání, kdy jsem musel ještě terochu přemýšlet jako děda Lebeda, balím, vařím a obtížně plním kajak. Vyrážím ráno, to znamená v skoro v jedenáct hodin. Kalím to naplno, a zajíždím opět do kanálu  v PK Veselí nad Moravou  (přístav si prohlížím až cestou zpět). Břehy pro vyskočení z kajaku na břeh jsou stejně blbě vysoké, nezpevněné. Kanál je zajímavý s převisy větví stromů a keřů, rákosovin a vůbec všech vodomilných rostlin.  Studující botanik a dendrolog  by si přišel na své. Přijíždím k PK Vnorovy I., proplouvám a mažu do synchronizované PK Vnorovy II, via řeku. V tomto místě byla lanovka, která přetahovala vany s uhlím přes řeku. Tady ovšem pozor! V PK Vnorovy II. neklesáte ale stoupáte o cca 1m! Další úsek Baťova kanálu napájí řeka Velička a tím zvýšením mohou být dvě následující  manipulační zdymadla „U Veličky“ otevřená. Tedy HURÁ, nečekáte!  Tohle místo doporučuji, je z celé trasy nejpříjemnější na odpočinek a posilnění. Nutno zastavit v místě skluzu pro lodě, asi 200metrů před prvním zdymadlem vpravo, přejít zdymadlo a most přes říčku Veličku k výčepnímu pultíku v baťovském domečku nalevo u lesíka. Na tomhle placu je radost spát. Projíždím okolo přístaviště Strážnice a pokračuji do Petrova, kanál opět hustě obrostlý, občas rybáři. V Petrově ovšem čekám v polední čas hodinu na proplavbu komorou. Přednost mají velké výletní lodě s jizdním řádem, jedna přijíždí od spodku. V Petrově už je znát rozmach byznis-restů a je k mání víno „pro pražáky“ litr bratru za 150-200Káčé. Lze ovšem zabrousit do vinných sklípků za obci /i za obc¨í/, kde je keš-hladina přijatelnější.
Pokračuji na Sudoměřice –výklopník, kde je v plném proudu klasický byznis holiday mumraj se stany, šílenými stánky s očouzenými buřty, bistry a rádoby kovbojskými bary.  Končím ve Skalici SK, hranice vyznačují na břehu kameny s nápisy. Tady je příjemné místo a ticho, karavan kamp za hranou náspu a bistro dost jednoduché v patrové dřevostavbě, asi třípatrové. Hodinu se suším, vařím a prohlížím, kde co je. Není tady skoro nic zajímavého, kanál je oboustranně obrostlý vysokou rákosovinou. Přepad do návazného úzkého kanálu k řece Moravě.  Ještě odpoledne  svištím zpět. K PK Petrov dorazím až o půl sedmé, provoz komorníka je do šesti. Přenáším asi 100 metrů. Vytahuji naložený seakajak výškově asi 4 metry  z pod komory, dost nepříjemné pro jednoho chlapa. Svištím Strážnicí k Veličce, zastavuji u vysokého mola pro morot.lodě. Paní na břehu mi jde pro vodu do PETky, Zřejmě jsem vypadal dost zdrchaně, neboť jsem dopoledne cestou ztratil ve větvích nad vodou originální Viet-cong slamák s dlouhým černým brkem mého kohouta. Velička- moc milé stanoviště, hospůdka, rybáři, stanaři. Popojíždím těch 200metrů  do skluzu pro lodě. Nasazuji ve vodě podvozek, vyvážím kajak a spím na ostrohu vlevo, kde je slepé rameno a ohniště. Vařím a stavím stan, očekávám malý déšť. Dnes v pátek jen 26km ale dalo to zabrat.
Sobota - úžasná. Už v devět hodin na vodě, slunce pálí jako ďas, nasazuji bílý pirátský šátek místo ztraceného klobouku. Zastavuji po přechodu ř.Moravy nad komorou Vnorovy I., kde je kemp pro vodáky, bistro, galerie na hausbotu a vůbec místo pro neplechu. Zdraví mne partička, která to včera evidentně „přebrala“. Za spaní ve stanu lidovka 20Ká-čé/os. Občerstvení všelijaké a dobré. Cestou zpátky šmejdím ve všech přístavem a štosuji informace. Před Uherským Ostrohem doháním u PK člun s dvěma manželskými páry. Hlásí že vyhráli a já hlásím, že jsem je nechal předjet abych jim nekazil radost. Popíjeli Veltlínské zelené a to opravdu nešlo odmítnout. Dva kalíšky udělali dobro v duši a prohodily jsme veškeré informace o plavbě. Připoměl jsem si, že staří Řekové a Kréťané byli v popíjení vína zkušenější a symposiarchos nad zadaným tématem sympozia naléval pomocí otroků víno krétské, ředěné s vodou 1:2. V roce mimořádně silném dokonce v poměru 1:3, tedy mohli déle komunikovat na zadané téma. Z důvodu mírné únavy od slunce a vinného opojení jsem  neopominul učinit hodinový rest, nad mostem U.O., vlevo skluz pro lodě (proti vodě).  Silniční, téměř 90-tiletý železobetonový most s parabolickými oblouky ještě slouží, s plochými hlavami pylonů, na kterých nejsou  osazeni  lvi, tygři, či jiní ochránci. Usoudil jsem, že budget stavby z r.1928 byl vyčerpán a zemská kasa usoudila, že ochrany mostu netřeba. Musel jsem se pod palčivým sluncem přemlouvat ale naskočil jsem do plasťáku a v půl sedmé skončil pod PK Babice. Vytáhl seakayak na dřevěné plato přístaviště a sledoval ještě do západu slunce svištící kolaře a inlajňáky na protějším břehu asfaltové cyklostezky. Ty vysportované figury bylo příjemnější hodnotit, než tok funící obezity před jakýmkoliv supermaketem. Ujel jsem 32km a to hodnotím pod devastujícím sluncem jako slušný výkon na Kodiaku.
Neděle –zbývá jen 12,7km do přístaviště Otrokovice. Asi 4km kanálem do PK Spytihněv a 8km do cíle po řece. Slunce šílelo a demoralizovalo mé nadšení. Protože jsem velice hlasitě pozdravil komornici-penzistku v Babicích, byla mi komora otevřena již v půl desáté. Patrně tak učinila i s ohledem na kladné ohodnocení „baťovkého“ zmodernizovaného domečku PK.
V každém „baťovském domku/dvojdomku je na schodišti do sklepa cedulka:“měsíc/rok výstavby a jména mistra zednického, tesařského a instalatérského“. Jo to byly časy. Na PK Spytihněv jsem již cestou dolů vyzpovídal krásnou studentu inženýrských věd - komornici a další otázky při zpětné plavbě byly kladeny z motor.lodě přede mnou v komoře. Za zmínku už stojí jen přístaviště vpravo proti proudu na řece „Napajedla-Pahrbek“, kde funguje bistro a jde i přenocoat v chatce, či stanu.
V přístavišti Otrokovice jsem opět ve skluzu pro lodě nasadil ve vodě podvozek, vytáhl seakayak na břeh a protože byla zavřená loděnice, došel jsem ke stánku zhodnotit svůj výkon. Nelitoval jsem 52 Ká-čé za půllitr pivka 13st. Hoegardner, asi Ostravaru, v mimořádně mohutné sklenici. Pod pěnou plul plátek citronu a to mi připadalo stylové, neboť i seakayak plul v ř.Moravě občas v pěně. V baťovském domečku jsem sestře kladně odpověděl na otázku, zda-li pak jsem řádně snědl všechny napečené řízky, kuřátka, saláty a jiné dobroty. Howgh!
Záznam do deníčku potulného kajakáře:
Cesta dolů: s pádlem GP ze smrkové fošínky tl.40mm, vlastní výroba el.pilou, přímočarkou a fričkou se šíleným ubíracím rašplovým kotoučem a leštícím kotoučem, povrchová úprava: horký slunečnicový olej se včelím voskem 1:1,. 218cm, 1000gr.,  3hod.práce.
Pro manipulaci s lodí v komorách šikovnější, rychlostně obstojný záběr, listy v silovějším záběru již mírně pružící, další snížení hmotnosti se mi nezdá rozumné.
Cesta nahoru řekou: s TNP Nekton 580gr., tvrdší záběr, skoro nepružící v listech,
Komáři:   0 ! Jiný seakayak :0  Krysa: málem 1 , (při pokusu dvou dívčin mne sestřelit pomocí kanoe),
Itinetář: kilometrovník jsem si vypsal z mapy.cz, nikde jsem nenašel již hotový.
Foto: Nefotil jsem, vše je na netu , např: https://www.lode-hausboty.cz/plavba/bat … ni-komory/