36

Re: 4. ročník Pádluj o 106

Par posledních příspěvků je opravdu pěkných. Většina touringových kajaků vychází ze starších modelů rychlostních lodí. Některé jsou lepší některé horší. Výrobci lodí,jako Nelo,Plastex a jím podobný se samozřejmě snaží vyrábět lodě pro co nejširší spektrum kajakářů. Jako bývalý štrekař nepovažuju ježdění na uzkých lodí za vyšší level, ale samozřejmě chápu,že je to velký rozdíl.Moje první seakayaková jízda na moři ve větších vlnách byl takový adrenalin,že jsem nemohl večer ani usnout. Mělo to takový malý háček,připadal jsem si jak absolutní začátečník. Jak už bylo řečeno,vytáhnem kajaky na kterých jezdíme a 7.6 si to užijem,neboť každý kdo dojede do cíle je vítěz. Minulý týden jsem dostal v práci povinné volno po mimořádnosti,kterou bych nikomu nepřál a potřeboval jsem se vygumovat. Na půjčeném seakayaku norské výroby,materiál uhlíkový komposit,váha 12kg jsem vyrazil na trať,krásný počasí,mírný vítr,teplota lehce nad deset stupňů zkrátka ideál.Původní plán byl takový,že si pouze trať ve dvou dnech projedu a další dva dny nahoru prostě odpočinek. Nebudu vás napínat dojel jsem to celý a další tři dni nahoru. Spaní kde bylo hezky večer buřty a vínečko prostě balzam na duši. Koho zajímá čas tak to bylo 9:50 a nějaké ty drobné.

37

Re: 4. ročník Pádluj o 106

Myslím, že se v podstatě shodujem v tom, že ta akce je spíš setkání podobně smýšlejících "nadšenců" než nějaké závody, kde by o něco šlo a kde každý závodí spíš sám se sebou než s ostatními,  tedy není potřeba ty pravidla nějak složitě řešit a specifikovat.
Diskuze vlastně vznikla jako reakce na tu změnu pravidel a zamýšlíme se tady jaký je vlastně smysl té změny. Reagovali jsme na to, pakliže smyslem změny je zlepšit a zajistit regulérnost a vyrovnanější (či férovější) podmínky pro všechny zůčastněné, tak toto rozhodně nová formulace pravidel zajistit nemůže.

Píšeš:" ... Proč  to vadí, že jich tam je spousta?"
To samozřejmě nevadí, naopak. Problém je, že každý je jinak rychlý.
Vezmeme-li v úvahu všechny existující typy seakajaků, můžeme je na základě tvaru a úrovně stability zhruba rozdělit nejméně do čtyř různých rychlostních kategorií (od úrovně 2 do úrovně 5 na standardní stupnici)
I kdybychom tedy vyloučili všechny sportovní či závodní typy lodí v kategorii 2 (a že i v této kategorii je seakajaků poměrně  hodně), zbývají pořád tři různé rychlostní kategorie 3 až 5.
Bude pak závod plně regulérní a budou mít všichni stejné podmínky?
Další otázka, kterou jsem zmínil, zda má vlastně smysl vyřazovat ze závodu takové typy sportovních lodí, které jsou přesně pro takové dlouhé tratě a pro takové akce navržené, určené a vhodné, jestli by nebylo lepší zavést jim alespoň vlastní kategorii.
Je to samozřejmě věc pořadatele a jeho představ.
Osobně si myslím, že pro tu akci i závod by bylo spíš obohacující a zajímavější kdyby se jí mohlo účastnit co nejvíce všech možných typů seakajaků (i seakanoí).
Pokud vím, tak ani u ICF série maratonů (u nás Krumlovský) není zaručena regulérnost kategorií a všechny typy kajaků, od rychlostních, sjezdových, turistických po mořské závodí ve stejné kategorii. Regulérnost závodu spočívá spíše v tom, že každý má stejnou možnost volby plavidla podle svých ambicí a svého pojetí. Nejspíš se to ukazuje jako optimální řešení, na základě dlouhých zkušeností.

38 Naposledy upravil: Štěpán (14.4.2014 10:43:39)

Re: 4. ročník Pádluj o 106

Jakube, těch 9:50 to je hodně hezký, gratuluju. Inu štrekař to je jiný level. Řek bych, že na takovym 9 kilovym karbonovym XORu by to někdo mohl dát i výrazně pod 9 hod.

Ještě poznámka k těm levelům. Mně jako bývalýmu slalomářovi zas nedělají problém ty vlny na moři, ale obdivně pohlížim na ty štrekaře jak v pohodě můžou pádlovat na těch úzkých šipkách.

39

Re: 4. ročník Pádluj o 106

Jakub napsal:

Nebudu vás napínat dojel jsem to celý a další tři dni nahoru. Spaní kde bylo hezky večer buřty a vínečko prostě balzam na duši.

To se mi líbí!!!

40

Re: 4. ročník Pádluj o 106

26.4 se jede malý maratonek na Lužnici.Info je na Hydru. A pak učitě vyrazím někam pádlovat. Můžete se klidně připojit. Trošku zapádlujem a vezmu kajaky na vyzkoušení.Pravděpodobně na Zvíkov.

41

Re: 4. ročník Pádluj o 106

26.4. jedu maraton úplně jinde :-(
Držím palce, ať vyjedeš co nejlepší - zážitky!!!

42

Re: 4. ročník Pádluj o 106

Několikrát tu zaznělo, ze nemá cenu dokola řešit pravidla. Osobně si myslím, že tato diskuze pro spoustu lidi nikdy nebyla zas tak moc o pravidlech. Seakayaking je hodně široký sport, pokud mu vůbec sport říkat můžeme, a je zajimavé vidět, jaké aspekty jsou pro každého důležité a jak moc se u každého přístup k seakayaku může lišit.
Na první pohled to může vypadat, že když se řekne "Seakayaking" tak všichni děláme to samé. Je dobré mít na paměti, že skutečnost je naprosto jiná a nepovažovat svoji představu za tu jedinou, univerzální a správnou.