43

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

problem je ze sice mluvime o lodi ktera ma deset kilo a je prazdna to je neco uplne jineho nez vzit desetikilovou lod narvat do ni 40 kilo vybaveni a pak sebou nechat prasknout v priboji na plaz z vlastni zkusenosti vim jake to je kdyz to s tebou praskne ze ctyr metru na plaz a jak lod pracuje ohyba se a krouti .takova desitka to nevydrzi uplne stejne jako surfski kajaky ktere se v surfu lamou jako paratka.
porovnavat trimetrovou slalomku a extremni zatizeni a 5.5 metru dlouhou lod je nesmyslne .
videl jsem surf kayak z karbonu ktery ma necele dva metry a v tezkem surfu byl rozlamany na trsatka. to ze seakayaky jsou tak tezke ma nejaky duvod proste potrebuji vetsi pevnost protoze spusobem jakym jsou zatezovany jine lode nejsou. tim nechci rict ze jsou lepsi jen to ze seakayak oproti treba surfski jezdi ve vetsi skale prostredi .vubec nepochibuju ze desetikilova lod  vydrzi welkou vodu a to i na mori problem nastava ve chvili kdy se snazis pristat na breh ktery ne vzdycky byva pisecny a idealni hodne casto to s tebou flakne a tvuj plny kajak si to kodrca se sto kilama vody v kokpitu po sutrech a to je misto na ktere jsou sea kayaky nadimensovane.jestli si myslis ze deseti kilovy kajak je pevny tak udelej maly pokus dej svuj seakayak mezi dve zidle aby vysel za spicky a pak skoc z dvou metru do kokpitu garantuju ti ze to nevydrzi. uplne stejne jako to nevydrzi surfski jelikoz je designovana tak aby jsi z ni v surfu vypadnul kdezto v seakayaku zustanes sedet a lod je tim extremne namahana.

Štěpán napsal:

Naprosto souhlasím se Zdeňkovou filosofií a pojetím pádlování (hlavně co se týče váhy kajaku) a s jeho motivy vlastního designu a stavby. Moje pojetí "lehkého" pádlování je totiž dost podobné a moje motivy proč jsem chtěl postavit svůj kajak byly taky vpodstatě stejné.
Co se týče materiálové konstrukce kajaku, tak nemám ani nejmenší pochyby o tom, že to co na řekách vydrží moderní 10kg sjezdový kajak z dílny KTW, stačí stejně dobře i na dlouhodobé zatížení na moři ve všech obvykle sjízdných podmínkách. (Osobně vycházím spíš ze zkušenosti s lehkými a extrémně namáhanými slalomovými loděmi, které mají vpodstatě stejnou materiálovou konstrukci jako sjezďáky.)
Naproti tomu mám dost důvodů pochybovat třeba o tom, když spousta "renomovaných" výrobců cpe i do svých "TOP" modelů tuny skelné rohože a polyesterové pryskyřice.
Co se týče designu, myslím, že je dost daný těmi pravidly USCA, takže se kolem toho logicky nic moc podstatného vymýšlet nedá. Navíc vím, že Zdeněk umí dost dobře pádlovat, má dlouholeté zkušenosti a žádnou nevyzkoušenou "blbost" by určitě nenavrhnul, tak nemám důvod mu v tomhle nedůvěřovat.
Jirkovu kritiku moc nechápu. je přece jasné, že představy a pojetí pádlování na moři, řekách i obecně se dost individuálně liší. To ale není o typech, tvarech a konstrukcích lodí. Každý jezdí přece na tom, na co technicky má a co ho baví. Je to o schopnostech a možnostech jednotlivců. Na stejném kajaku, na kterém se někdo sotva udrží i na úplně hladké vodě, může jiný bez problémů jezdit na moři třeba v F6.

44 Naposledy upravil: petr magee major (5.11.2014 13:25:14)

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

tak sem si rekl ze se taky pridam do debaty .ja to vidim asi takhle tezsi lod vetsi setrvacnost je podle mne blbost kdyby jsem mohl tak padluju v dvoukilove lodi jenze to (zatim) bohuzel nejde.
cim lehci lod tim lepsi ale otazka je na co takovou lod chci
kazdopadne jsem premyslel o stavbe lehkeho kajaku ma to jeden problem ,nevydrzi lod rychle starne a zacne se rozpadat
v norsku jsem mluvil s kamaradem a ten ma kayak sport nemo seakayak parada lod 15 kg super rychla ten kajakar neni nejak moc pokrocily a vicemene ji nepadluje v moc tezkych podminkach a po dvouch letech se mu zacina lod rozpadavat pod prdeli a predpokladam ze jezdi prevazne s praznou jelikoz je to ex maratonista a pouziva lod pro fitnes . prid emne blbe koupit si kajak za 60-80 tis aby vydrzel dve sezony to je podle mne nehoraznost.
15 kg nova bude paradne tuha kdyz bude v sendvitchi to se nebojim ale problem nastava ve chvili kdy plne nalozenej kajak posadis na kameny. v dnu se ti do sendviche promacknou kameny jelikoz tam proste neni dost materialu i epic u svych elite surfski rika ze se musi davat pozor na to kam se lod poklada.
epic ma lode kolem 18 kilo jestli se nepletu a freja oddelala 3 kusy za par tis kilometru to mluvi samo za sebe a to nemluvim o tom ze si je jeste nechavala vystuzovat na zakazku kazdopadne se s nima moc daleko nedostala a proto presla na jinou lod podle meho nazoru.
pokud budes padlovat pouze prazdnej kajak a budes mit moznost ho pokazde pokladat primo na vodu tak v tom nevidim problem ale hej to je seakayak a svet neni idealni a vetsina nejhezcich mist je tam kde se neda moc dobre pristat .
memu kamaradovy se rockpool kayak rozpadl v tajdrejsu pod prdeli a to neni neco jako na rece kde se doskrabes ke brehu .
.osobne si myslim ze spousta seakayaku je zbytecne tezka a to z dvou duvodu pouziva se casto ne moc kvalitni material a poliester a pevnost se musi dohnat mnozstvim materialu. tak to vidim ja .hadat se o tom kolik vazi kajak bez ustrojeni je opravdu velka stupidita to je jako by jsem rikal ze (c-gator vazi jen 15 kg) a pak zapomel pridat vahu prepazek sedacky kormidla a poklic.
asi jako kdyz by automobilka udavala vahu auta bez kol a karoserie . bohuzel je to casty marketingovy tah nekterych kayak vyrobcu.
co se tyce surfski tak to je specialni kraft a performance je posunuta na samotnou hranici moznosti materialu jsou to nadupane masiny ktere jsou urceny do prostredi v kterem si troufnu rict velka vetsina seakayakaru vubec nejezdi ale nezapomenme ze je to special urceny pouze na jednu vec mastit po vetru a v hluboke vode to je misto kde exceluje. nadruhou stranu tento kajak se padluje prazdny a i tak se casto stava ze top end lode se v surfu lamou jelikoz jsou delany co nejlehci je to proste neco za neco.

co se tyce newskolovejch lodi jako je muj C-gator nebo taran/ pace bora etc tak je vaha k zamysleni
tyhle lode maji mnohem vetsi skalu na jake se daji pouzivat.exped nebo fitness atd .pokud chci kajak ktery budu padlovat z devadesati procent na klidne vode tak je blbost aby takova lod mela 26 kilo .klidne patnact nebo mozna dvanact jen se o takovou lod budu muset vic a jinak starat (pokladat ji primo na vodu nezdvihat ji plne nalozenou za spicky(nebo ji radsi moc nenakladat) ale muzu mit identickou lod s tezsim kvalitnil layupem kterea snese cokoliv a vydrzi mne do konce zivota. proste zalezi na tom co od takoveho kajaku chcete to je naprosto zasadni .(snim o nejake expedici? tak tezsi a pevnejsi ) chci jen fitnes  a vykendovku ? tak proc ne lehci .

45

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

jeste jedna vec nekde jsem tady cetl ze s designem kajaku se toho neda moc delat ze mam dano sirku a delku a tim to konci myslim si ze to je hodne nestastnej nazor. na rozdil od rekneme k1 rychlostnaku je seakayak hybrid ktery jezdi v obrovske skale prostredi ne jen klidna voda . postavyt super rychlej k1 neni problem vemu sirku+ delku+vahu kajakare (vytlak) a co nejmensi omyvanou plochu a mam raketu kterou vetsina lidi (vcetne mne ) nebude schopno padlovat .
nadruhou stranu spatne navrzeny kajak ktery jezdi jak raketa na klidne vode muze byt doslova nepadlovatelny na otevrenem a ani ne moc rozbourenem mori je tam spousta faktoru ktere musime brat v potaz jizda do vln stabilita pri jizde po vlnach bokem k vlnam tvar paluby dna a spousta dalsich faktoru ktere musi designer dobreho kajaku vzit v potaz spoustu veci je treba upravit(pokud nekdo chce delat dobrou lod a ne jen lod) a postelovat proto  sve lode testuju na velkejch cestach a ne v kamiku nad labem .
jinymu slovy to ze mam vsecky ingredience na svickovou jeste neznamena ze nahazenim vseho do kastrolu vznikne dobra svickova spis pekna sracka smile

46

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

S tim , co Mejdzi pise mohu jen souhlasit. Ta lehka verze Bory je urcena na jiné uziti , nez je extremni jezdeni.  Pro  " tvrde " expedicni pouziti je k dispozici vyztuzena verze " Expedition ". Presto si myslim, ze srovnávat odolnost lode podle rovnice tezke = odolne je nepresne . Když porovnate pouzite materiály, použitou pryskyrici , technologii vytvrzovani , tak si troufam tvrdit , ze napr. 19 kg skelet lode Pace 18 v provedeni G-core( zbytek hmotnosti je prislusenstvi)   není urcite odolnejsi  , nez 11 kg skelet Bory v provedeni TOP carbon ( hmotnost do 14,5 kg je prislusenstvi). Verze Expedition ( skelet cca 15 kg)  by mela byt ( dle pevnostních vypoctu) podstatne pevnejsi , nez jakakoliv verze Pace 18 . která je bezne nabizena .

Dovoluji  si  pouzit krasnou poucku ( navod) z katalogu TIDERACE:

Volba  spravneho  seakajaku pro TEBE  zavisi  na mnoha faktorech:
Například na:
1)Tvoje zakladni představa , jaky typ kajaku by jsi chtěl
2)Jake predpokladas hlavni aktivity padlovani
3)Tvoje fyzicke dispozice a kondice
4)Kolik budes potrebovat do kajaku nakládat
5) Tvoje osobní preference
a další a další.
Konci to vetou , ze výrobce vyrobi kajak , poskytne informace , ale nic nenahradi zkousku jedince.

Takze zaverem receno , vyrobili jsme lod podle nasich osobních preferenci , prani a zkusenosti , které se nemusi shodovat s názory jinych.
Neteoretizujme nad hmotnosti   ve smyslu  odolnosti lode v extrémních podmínkách  , protože to je reseno verzi Expedition.
Moje osobní preference byla lehka lod a vim, ze mi to bude  pro " me prevazne uziti " velmi vyhovovat. Proto vazi zelena Bora 14,5 kg a nic na tom menit nechci.

47

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

jen si myslim ze cpat carbon do seakayaku stoji za starou backoru sice bude lod pevnejsi ale bude take krehka osobne si myslim ze carbon neni moc super matros na sea kayaky

Zdenek napsal:

S tim , co Mejdzi pise mohu jen souhlasit. Ta lehka verze Bory je urcena na jiné uziti , nez je extremni jezdeni.  Pro  " tvrde " expedicni pouziti je k dispozici vyztuzena verze " Expedition ". Presto si myslim, ze srovnávat odolnost lode podle rovnice tezke = odolne je nepresne . Když porovnate pouzite materiály, použitou pryskyrici , technologii vytvrzovani , tak si troufam tvrdit , ze napr. 19 kg skelet lode Pace 18 v provedeni G-core( zbytek hmotnosti je prislusenstvi)   není urcite odolnejsi  , nez 11 kg skelet Bory v provedeni TOP carbon ( hmotnost do 14,5 kg je prislusenstvi). Verze Expedition ( skelet cca 15 kg)  by mela byt ( dle pevnostních vypoctu) podstatne pevnejsi , nez jakakoliv verze Pace 18 . která je bezne nabizena .

Dovoluji  si  pouzit krasnou poucku ( navod) z katalogu TIDERACE:

Volba  spravneho  seakajaku pro TEBE  zavisi  na mnoha faktorech:
Například na:
1)Tvoje zakladni představa , jaky typ kajaku by jsi chtěl
2)Jake predpokladas hlavni aktivity padlovani
3)Tvoje fyzicke dispozice a kondice
4)Kolik budes potrebovat do kajaku nakládat
5) Tvoje osobní preference
a další a další.
Konci to vetou , ze výrobce vyrobi kajak , poskytne informace , ale nic nenahradi zkousku jedince.

Takze zaverem receno , vyrobili jsme lod podle nasich osobních preferenci , prani a zkusenosti , které se nemusi shodovat s názory jinych.
Neteoretizujme nad hmotnosti   ve smyslu  odolnosti lode v extrémních podmínkách  , protože to je reseno verzi Expedition.
Moje osobní preference byla lehka lod a vim, ze mi to bude  pro " me prevazne uziti " velmi vyhovovat. Proto vazi zelena Bora 14,5 kg a nic na tom menit nechci.

48

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

play boat je ta v ktere si hrajes haleluja

Tony napsal:
Michal napsal:

Nejsem si jistý, co znamená Performance řada, ale přijde mi, že se tu míchají jabka z hruškama. Většina zmíněných kajaku je dělaná jako efektivní turistická loď (touring). Samozřejmě je celá řada fitness/závodních kajaku, které jsou navržené na pádlování nalehko, ale z výše zmíněných tam asi patří jen Pace 18 a Inuk, a to ještě nahraně.
Jinak všeobecně je u tzv. playboatů, stejně jako u divokovodních, kladen důraz hlavně na točivost. To ale neznamená, že pádlování fitness lodí, bez ohledu na jejich primární určení, je nuda.

Performance řada pro mne představuje všechno co ti dovolije toto: "challenge the limits of your own paddling abilities and stamina" (hyperodkaz kde jsem to vzal Ti asi nemusím uvádět:)...i Tebou zmíněná efektivní turistická loď může být součástí této řady. Proto si myslím, že se tu žádné ovoce nemíchá. Tebou zmíněný Inuk (kajak pro pádlování nalehko) byl použít pro pádlování z Barcelony na Kypr a toto už není pádlování "na lehko". Co se tyke fitness kajaku - nerad bych porovnával fitness kajak na flat water a kajak na moře, který používám na moři pro účely fitness...v mém případě, pádlování nalehko za podmínek, které jsou pro mne akceptovatelné.

Disciplína playboatingu předpokládá používání jak specielních lodi tak i jakékoliv lodi, která splní tvé očekávání. Na divoké vodě je kolem 59 různých "moves" a při active sea kayaking nebudeš schopen použít ani polovinu z toho, co můžeš dělat na WW. Proto si myslím, že stanovování nějakých přesných parametrů pro sea kayak je zbytečně a nemusíme zde slovíčkařit. Zjednodušeně - já si osobně volím způsob použití své lodi, podmínky a snažím se najít pro sebe loď, která mi pomůže docílit výsledného efektu.

Kazdy si pod názvem playboat zařadí to co si zrovna pod slovem playboat představuje a nemusíme si stanovovat nějaké mantinely. Důležitý je, aby naše loď splnila očekávání toho, co po ní chceme.

49

Re: Nová loď z řady Performace Kayaks

Haleluja!!!

petr magee major napsal:

play boat je ta v ktere si hrajes haleluja

Tony napsal:
Michal napsal:

Nejsem si jistý, co znamená Performance řada, ale přijde mi, že se tu míchají jabka z hruškama. Většina zmíněných kajaku je dělaná jako efektivní turistická loď (touring). Samozřejmě je celá řada fitness/závodních kajaku, které jsou navržené na pádlování nalehko, ale z výše zmíněných tam asi patří jen Pace 18 a Inuk, a to ještě nahraně.
Jinak všeobecně je u tzv. playboatů, stejně jako u divokovodních, kladen důraz hlavně na točivost. To ale neznamená, že pádlování fitness lodí, bez ohledu na jejich primární určení, je nuda.

Performance řada pro mne představuje všechno co ti dovolije toto: "challenge the limits of your own paddling abilities and stamina" (hyperodkaz kde jsem to vzal Ti asi nemusím uvádět:)...i Tebou zmíněná efektivní turistická loď může být součástí této řady. Proto si myslím, že se tu žádné ovoce nemíchá. Tebou zmíněný Inuk (kajak pro pádlování nalehko) byl použít pro pádlování z Barcelony na Kypr a toto už není pádlování "na lehko". Co se tyke fitness kajaku - nerad bych porovnával fitness kajak na flat water a kajak na moře, který používám na moři pro účely fitness...v mém případě, pádlování nalehko za podmínek, které jsou pro mne akceptovatelné.

Disciplína playboatingu předpokládá používání jak specielních lodi tak i jakékoliv lodi, která splní tvé očekávání. Na divoké vodě je kolem 59 různých "moves" a při active sea kayaking nebudeš schopen použít ani polovinu z toho, co můžeš dělat na WW. Proto si myslím, že stanovování nějakých přesných parametrů pro sea kayak je zbytečně a nemusíme zde slovíčkařit. Zjednodušeně - já si osobně volím způsob použití své lodi, podmínky a snažím se najít pro sebe loď, která mi pomůže docílit výsledného efektu.

Kazdy si pod názvem playboat zařadí to co si zrovna pod slovem playboat představuje a nemusíme si stanovovat nějaké mantinely. Důležitý je, aby naše loď splnila očekávání toho, co po ní chceme.